TODAY IN HISTORY


2010 Lars Timmerman NED

2004 Yelena Slesarenko RUS

2007 Jonathon Lavers GIB National 400 record 47.97 in Osaka

2011 Mihail Dudaš SRB National Dec record 8256 in Daegu

1979 Kimball Reynierse ARU National 1500 record 4:10.4 in Roosendaal


Tilastopaja Oy

Users: visitor stats

  - Birthday database

SEARCH FOR AN ATHLETE


SEARCH FOR RESULTS

WORLD LEADERS 2014

Switch to indoor leaders, juniors, youth

Click on the event to see world top 20 for this event and click on the name to see world leader progression.

Men
1009.80 Justin Gatlin USA
20019.68 Justin Gatlin USA
30032.05 Demetrius Pinder BAH
40043.74 Kirani James GRN
6001:13.71 David Rudisha KEN
8001:42.45 Nijel Amos BOT
10002:15.08 İlham Tanui Özbilen TUR
15003:27.64 Silas Kiplagat KEN
Mile3:47.32 Ayanleh Souleiman DJI
20005:05.45 Dmitrijs Jurkēvičs LAT
30007:31.66 Caleb Ndiku KEN
2M8:07.85 Mohamed Farah GBR
500012:54.83 Muktar Edris ETH
1000026:44.36 Galen Rupp USA
5K13:13 Dejen Gebremeskel ETH
10K27:25 Stephen Sambu KEN
HM59:08 Geoffrey Kipsang KEN
Mar2:04:29 Wilson Kipsang KEN
2000S5:26.85 Nikolay Chavkin RUS
3000S8:02.37 Jairus Birech KEN
110H12.94 Hansle Parchment JAM
400H48.03 Javier Culson PUR
HJ2.42 Mutaz Essa Barshim QAT
   2.42 Bogdan Bondarenko UKR
PV5.92 Renaud Lavillenie FRA
LJ8.51 Greg Rutherford GBR
TJ17.76 Pedro Pablo Pichardo CUB
SP22.03 Joe Kovacs USA
DT69.28 Piotr Małachowski POL
HT83.48 Paweł Fajdek POL
JT89.21 Ihab Abdelrahman EGY
Dec8616 Andrei Krauchanka BLR
3000W10:56.23 Dane Bird-Smith AUS
5000W18:35.36 Eder Sánchez MEX
10000W38:08.13 Yohann Diniz FRA
20000W1:22:11.1h Eider Arévalo COL
5W19:30 Aléxandros Papamihaíl GRE
10W39:40 Gao Wenkui CHN
20W1:18:17 Yusuke Suzuki JPN
50W3:32:33 WR Yohann Diniz FRA
4x137.58 JAM
4x21:18.63 WR JAM
4x42:57.25 USA
4x87:08.40 KEN
4x1514:22.22 KEN

Women
10010.80 Tori Bowie USA
20022.03 Dafne Schippers NED
30036.29 Deedee Trotter USA
40049.48 Francena McCorory USA
6001:26.10 Fabienne Kohlmann GER
8001:57.67 Ajee' Wilson USA
10002:37.5h Sahily Diago CUB
15003:57.00 Sifan Hassan NED
Mile4:26.67 Sarah Brown USA
20005:27.50 Genzebe Dibaba ETH
30008:20.68 Hellen Obiri KEN
2M9:11.49 Mercy Cherono KEN
500014:28.88 Genzebe Dibaba ETH
1000030:42.26 Sally Kipyego KEN
5K15:06 Julia Bleasdale GBR
10K31:04 Mamitu Daska ETH
HM65:12 WR Florence Kiplagat KEN
Mar2:18:57 Rita Jeptoo KEN
2000S6:13.97 Yekaterina Doseykina RUS
3000S9:10.64 Hiwot Ayalew ETH
100H12.44 Dawn Harper Nelson USA
400H53.41 Kaliese Spencer JAM
HJ2.01 Anna Chicherova RUS
   2.01 Ruth Beitia ESP
PV4.80 Fabiana Murer BRA
LJ7.02 Tianna Bartoletta USA
TJ15.31 Caterine Ibargüen COL
SP20.46 Valerie Adams NZL
DT71.08 Sandra Perković CRO
HT78.76 Anita Włodarczyk POL
JT67.32 Linda Stahl GER
Hep6682 Katarina Johnson-Thompson GBR
3000W12:11.27 Julia Takács ESP
5000W20:15.71 Lyudmyla Olyanovska UKR
10000W42:23.37 Julia Takács ESP
20000W1:31:46.9h Sandra Arenas COL
5W22:38 Rena Goto JPN
10W43:05 Duan Dandan CHN
20W1:26:31 Anisya Kirdyapkina RUS
4x141.83 JAM
4x21:29.45 USA
4x43:21.73 USA
4x88:01.58 USA
4x1516:33.58 KEN


2014 WORLD TOP 20 - 2014 WORLD INDOOR TOP 20
WORLD ALLTIME TOP 30 - WORLD JUNIOR ALL TIME TOP 20













Swedish annual book FRIIDROTT 2014
By Jonas Hedman
Info and order at www.textograf.com


ASIAN Athletics 2013 Rankings

compiled by/orders to:
Heinrich Hubbeling (ATFS),
Haydnstr 8, 48691 Vreden / GERMANY
or by E-Mail: hhubbeling@t-online.de

SPEED PEOPLE series by Heimo Elonen.
Hundreds of career reconstructions spiced with anecdotes.
* Short Sprints 1948-1984 (360p.)
* Short Sprints 1985-2013 (332p.)
* Quartermile 1948-2013 (396p.)
* High Hurdles 1948-2013 (368p.)
* Intermediate Hurdles 1948-2013 (336p.)
* Women, Sprints And Hurdles 1980-2013 (328p.)
Available from author Heimo Elonen

Track Guys Gone Bad
Professional ballplayers with world-class
track & field background By HEIMO ELONEN

WORLD LISTS CONTACT: Mirko Jalava

Mailing address:

Tilastopaja Oy
Mirko Jalava
Verkaranta 3 C, 4. kerros
20660 LITTOINEN
FINLAND



PRIVACY STATEMENT


© 2014 Tilastopaja Oy

LATEST MAJOR RESULTS







Road race Kärnten Klagenfurt/AUT 24 August 
DL Sainsbury's Birmingham/GBR 24 August 
 Volksbank Beckum/GER 24 August 
 Loiste Tampere/FIN 23 - 24 August 
 Skolimowska Warszawa/POL 23 August 
 Eberstadt/GER 22 - 24 August 
 FlameG Amsterdam/NED 22 August 
DL DNG Stockholm/SWE 21 August 
 Hämeenlinna/FIN 20 August 
 Landau/GER 19 August 
 Espoo/FIN 17 August 
 BMC Solihull/GBR 16 August 
 v3Nat Kristiansand/NOR 16 - 17 August 
 PanAmSF Ciudad de México/MEX 15 - 16 August 
 EC Zürich/SUI 12 - 17 August 
 Caixa Belém/BRA 10 August 
 AfrC Marrakech/MAR 10 - 14 August 
 Classic Saline MI/USA 10 August 
 Andorf/AUT 9 August 
 NC-j Huittinen/FIN 9 - 10 August 
 NC-j Seinäjoki/FIN 9 - 10 August 
 NACAC Kamloops/CAN 8 - 10 August 
 NC-j Wattenscheid/GER 8 - 10 August 
 NC-j Fredrikstad/NOR 8 - 10 August 
 CoAG København/DEN 6 August 
 Tallinn/EST 6 August 
 Mokpo/KOR 4 - 5 August 
 Schifflange/LUX 3 August 
 Leiria/POR 3 August 
 Team Ch Kragujevac/SRB 3 August 
 NC Amstetten/AUT 2 - 3 August 
 Rasschaert Ninove/BEL 2 August 
 NC Ostrava/CZE 2 - 3 August 
 NC Odense/DEN 2 - 3 August 
 NC Tallinn/EST 2 - 3 August 
 Boysen Oslo/NOR 2 August 
 Leiria/POR 2 August 
 NC Celje/SLO 2 - 3 August 
 Chula Vista CA/USA 2 August 
 IbAmC São Paulo/BRA 1 - 3 August 
 La Habana/CUB 1 August 
 NC Székesfehérvár/HUN 1 - 3 August 
 NC Ogre/LAT 1 - 2 August 
 Saransk/RUS 1 - 3 August 
 NC Umeå/SWE 1 - 3 August 
 NC Kuopio/FIN 31 July - 3 August 
 Jockgrim/GER 31 July 
 Chula Vista CA/USA 31 July 
 Castres/FRA 30 July 
 Jockgrim/GER 30 July 
 NC Szczecin/POL 29 - 31 July 
 HSG Shanghai/CHN 28 July - 1 August 
 CWG Glasgow/GBR 27 July - 2 August 
 NC Bruxelles/BEL 26 - 27 July 
 Nordic Ch København/DEN 26 - 27 July 
 NC Alcobendas/ESP 26 - 27 July 
Multievents Thorpe Cup Marburg/GER 26 - 27 July 
 NC Kaunas/LTU 26 - 27 July 
 NC Amsterdam/NED 26 - 27 July 
 Skolimowska Cetniewo/POL 26 July 
 NC Lisboa/POR 26 - 27 July 
 BalkanC Pitesti/ROU 26 - 27 July 
 Run Track Down Eugene OR/USA 26 July 
 NC Ulm/GER 25 - 27 July 
 NC Frauenfeld/SUI 25 - 26 July 
 Ho Chi Minh/VIE 25 - 26 July 
 NC Grodno/BLR 24 - 26 July 
 JoensuuG Joensuu/FIN 24 July 
 NC Kirovohrad/UKR 24 - 26 July 
 La Roche-sur-Yon/FRA 23 July 
 Voudoúris Thíva/GRE 23 July 
 NC Kazan/RUS 23 - 26 July 
 Sosnowiec/POL 22 July 
 WJ Eugene OR/USA 22 - 27 July 
 Timantti Sastamala/FIN 21 July 
 La Nasa Buenos Aires/ARG 20 July 
 Vitoria/ESP 20 July 
 SavoG Lapinlahti/FIN 20 July 
 AnnivG London/GBR 20 July 
 Viersen/GER 20 July